Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Тривога за майбутнє суспільства в романі-антиутопії "451° за Фаренгейтом"

Мета: Показати цінність книги як конденсату людської пам'яті, як одного з найважливіших способів збереження культури; привести учнів до думки про важливість праці душі кожного для збереження досягнень цивілізації. Формування ставлення до наукової фантастики як до літератури, що відбиває явища реального життя і попереджає людини про грізні події в майбутньому. Формувати вміння узагальнювати, аналізувати, порівнювати, робити висновки. Розвивати навички культури мовлення; виховувати художній смак. Виховання бережливого ставлення до життя: до навколишньої природи, до людей, до світу в цілому, до його минулого, сьогодення та майбуття

Тип уроку: Урок ознайомлення з новим матеріалом, урок-семінар з елементами дискусії.
Форми організації пізнавальної діяльності: фронтальна, індивідуальна.

 «Не вимагайте гарантій. Не чекайте порятунку від чогось одного - від людини, або машини, або бібліотеки. Самі створюйте те, що може врятувати світ, - і якщо потонете по дорозі, то хоч будете знати, що пливли до берега.»
                 Р. Бредбері «451 градус за Фаренгейтом»

Хід уроку:
І. Організаційний момент: створюється проблемна ситуація, завдяки якій учні відразу занурюються в проблему. Озвучування мети уроку відбувається дещо пізніше, після того як учні висловили свою точку зору з поставленої проблеми.

1. Повідомлення про соцопитування щодо читання.

Соцопитування показало:
  • 52% українців ніколи не купують книг, 37% їх ніколи не читають;
  • ще два роки тому варіант «активно читаю» відносило до себе 30% населення,
  • зараз - тільки 23%;
  • частка систематично читаючої молоді знизилася з 48% до 28%;
  • 50%   зізналися, що за останній рік не прочитали жодного художнього твору;
  • 21% тих, хто читає   брали книги у знайомих і родичів, 20% купували, ще 20% читали ті книги, які є у них вдома, 12% зверталися до Інтернету і всього 9% брали книги в бібліотеці;
  • кожен другий  читає газети (52%), кожен третій - книги (35%), кожен четвертий - журнали (24%). Четверта частина респондентів заявила, що нічого не читає;
  • художню літературу читають 59%, легке читання на повсякденні теми (мода, кулінарія, побут) вважає за краще 43% опитаних, 35% читають літературу за фахом, а 28% - довідкову і навчальну літературу;
  • серед жанрів, популярних у молоді, лідирують фентезі, містика і жіночий детектив;
  • українці перестали бути самою читаючою нацією, поступившись пальмою першості не тільки індійцям і китайцям, але і тайландцам і єгиптянам. Для прикладу: в Індії читають в середньому 10,7 години на тиждень, в Китаї - 8 годин, в Росії - 7,1;
  • 98% сучасних кніговидавницт - комерційні. Саме вони впливають на вибір літератури. Видають те, що легко читається і швидко розкуповується

2. Удома вам потрібно було відповісти на два питання. Дуже лаконічно, будь ласка, про те, яку роль відіграють книги у вашому житті (відповіді учнів). Ваше ставлення до читання?

3. Чи є у вашому житті книги, які вас вразили? Здивували? (Відповіді учнів).

4. Сьогодні ми знайомимося з романом відомого американського письменника Рея Бредбері «451 градус за Фаренгейтом». Книзі, яка, колись буквально вразила весь світ, безумовно, дає нам тему для сьогоднішньої розмови. Отже, Рей Бредбері «451 градус за Фаренгейтом».

ІІ. Повідомлення про письменника.

Американський письменник Рей Бредбері, видатний майстер слова, тонкий психолог, проникливий лірик народився 22 серпня 1920 року. У 12 років вирішив стати письменником. Але слава прийшла до нього тільки в 30 років, коли в 1950 році було опубліковано перше його великий твір «Марсіанські хроніки». Бредбері виріс на творах Достоєвського. Часто його називають метром фантастики, основоположником жанру. Він володар безлічі загальнолітературних премій і декількох нагород в області фантастики. «Люди просять мене пророкувати майбутнє, а я хочу всього лише запобігти його», - говорить Бредбері.
ІІІ. Бесіда-дослідження  з елементами дискусії 

Коли був написаний роман Рея Бредбері? Як ви думаєте, про яке далеке майбутнє писав фантаст?

Роман Р. Бредбері був виданий в 1953 році. Минуло вже більше півстоліття. Настав новий вік. Зараз у нас вже 2018 рік. Можливо, саме наш час і зобразив Бредбері? Спробуємо простежити, наскільки виправдалися його прогнози.

- Що ж за суспільство зображено в романі? За якими моральними законами воно живе?

(Пожежники спалюють книги, гонки на машинах на граничній швидкості, масові самогубства задоволених життям людей, черепашки в вухах і родичі на стінах, рекламні щити в двісті футів, снодійне, яке п'є Міллі, байдужість один до одного, відсутність родинних зв'язків і взаєморозуміння. Життя цих людей протікає на тлі війни, яку вони завзято намагаються не помічати, хоча на війні гинуть їхні чоловіки, батьки, сини.)

- Сім'я Рея і Мілдред - типові представники цього товариства. Давайте подивимося, як вони живуть.

Будинок - «холодний, облицьований мармуром склеп, після того як зайшла місяць. Непроникний морок ».
Мілдред - не укрита і холодна, як надгробна статуя,  її нерухомі очі втупилися в стелю». «У вухах у неї щільно вставлені мініатюрні« Мушлі », крихітні, з наперсток, радіоприймачі-втулки», «її обличчя було, як острів, покритий снігом; якщо дощ проллється над ним, воно не відчує дощу; якщо хмари кинуть на нього свою тінь, воно не відчує тіні. Непорушно, німота ...»
Вони не можуть навіть пригадати, де познайомилися один з одним:

«Вона раптом засміялася дивним, верескливим сміхом. - Смішно! Право дуже смішно! Забути, де вперше зустрілася зі своїм чоловіком ... »« Та це ж не має ніякого значення », - трохи пізніше скаже Мілдред.

«В ту ніч біля її ліжка він відчув, що, якщо вона помре, він не зможе плакати за нею. Бо це буде для нього як смерть чужої людини ».

Діалог з Мілдред.

- А я дуже добре провела вечір, - долинув її голос з ванної.
- Що ж ти робила?
- Дивилася передачу.
- Що передавали?
- Програму.
- Яку?
- Дуже хорошу.
- Хто грав?
- Так, ну там взагалі - вся трупа.
- Чи щасливі ці люди? І які для них складові щастя?

(Бути як всі: не думати, а отже не страждати, не приймати близько до серця чужі проблеми, зберігати власний спокій, розважатися якомога бездумно, витісняючи з голови все мучать питання, відчувати гострі відчуття)

Чи не задаються цим питанням. На питання Кларисси, чи щасливий він, Монтег відповідає:

«Чи щасливий я? Що за дурниця! »

«Звичайно, я щасливий. Як же інакше? »

- Чи відрізняється Гай Монтег від цих людей?

Гай Монтег, по суті, мало чим відрізнявся від інших людей. Все своє життя він працював пожежником, і ніколи не замислювався над тим, добре це чи погано.

- Що ж змінило звичний плин життя Гая Монтега?

Зустріч з Клариссой.

- Чому саме Кларисса, незнайома дівчина, зустрінута їм на вулиці, руйнує звичний уклад життя?

Кларисса нагадує Монтегу про той світ, який він уже майже забув. Вона повертає його до минулого. Від неї «віє ароматом свіжих абрикосів і суниці». Вона нагадує про те, що вранці на траві лежить роса, що вечорами люди можуть просто сидіти і розмовляти. Вона бачить те, що не бачить більшість інших людей, тому що вона вміє спостерігати за світом, міркувати .. Саме вона говорить Монтегу, що він «в кінці кінців, така ж людина» ...

- Що змінюється в житті Монтега після зустрічі з Клариссой?

Клариса не пропонує йому однозначних відповідей. Вона весь час задає йому питання. Ті, які він не наважувався поставити собі сам. Питання Кларісси
«Чи правда, що колись, давно, пожежники гасили пожежі, а не розпалювали їх?»
«Чи знаєте ви, що рекламні щити були колись завдовжки всього в двадцять футів?» (А не в 200)
"Ви щасливі?"
«Як це почалося? Як ви потрапили туди? Як обрали цю роботу і саме її? »
«Чому у вас немає дочки, такий от, як я, раз ви так любите дітей?»
«Знаєте, чим пахнуть прілого листя?»
«Ви помітили, що тепер люди нещадні один до одного?»
«Невже так було завжди?»

- У чому особливість цих питань?

Питання Кларісси трохи наївні, але абсолютно щирі. Вони змушують по-іншому подивитися на той механізований світ, в якому існує Монтег. Вони руйнують стереотипи, звичний плин життя і змушують Гая згадати щось давно втрачене, що було колись в його житті.

- Зустріч з Клариссой - це лише початок шляху. Це те, що змушує задуматися. Але ж цей герой не тільки розмірковує, а й діє. Які події сприяли цьому? (Загибель жінки, зникнення Кларисси, книга, яку ховає Монтег)

- І ми розуміємо, що відродження душі Монтега починається саме з книги. Яку книгу приносить додому Гай?

Біблію. Книгу Екклезіаста. Автором цієї книги вважається цар Соломон. Саме в ній зосереджена мудрість століть. Прості і в той же час складні основи буття:
  • Буває таке, про що говорять: "Дивись, це нове"; але це було вже у віках, що були перед нами;
  • Покоління відходить, й покоління приходить, а земля віковічно стоїть!;
  • Криве дзеркало не може стати прямим;
  • І побачив я, що є перевага у мудрости над глупотою, як є перевага у світла над темрявою;
  • Час народжуватися, і час помирати, час садити і час виривати посаджене.

- Так навіщо ж спалюють книги в щасливій державі майбутнього? Чи всі книги знищують?

Не підлягають знищенню комікси, еротичні журнали, короткі перекази класики, ті книги, які не будять думки, не змушують працювати серце і голову.

- Як ви думаєте, чому небезпечними є книги, а не телевізор, який дивляться тисячі людей? Чому таке сум'яття викликають книги у Мілдред і її подруг? Що говорить про це брандмейстер Бітті?
  • «Постарайтеся уявити собі людину дев'ятнадцятого століття - собаки, коні, екіпажі - повільний темп життя. Потім двадцяте століття. Темп прискорюється. Книги зменшуються в об'ємі. Скорочене видання. Переказ. Екстракт. Чи не розмазувати! Швидше до розв'язки! »
  • «З дитячої прямо в коледж, а потім назад в дитячу. Ось вам інтелектуальний стандарт, що панував останні п'ять або більше століть ».
  • «Термін навчання в школах скорочується, дисципліна падає, філософія, історія, мови скасовані. Життя коротке. Що тобі потрібно? Перш за все робота, а після роботи розваги, а їх кругом скільки завгодно, на кожному кроці, насолоджуйтеся! Так навіщо ж вчитися чогось, крім уміння натискувати кнопки, включати рубильники, загвинчувати гайки, приганяти болти? »
  • «геть драму, нехай в театрі залишиться одна клоунада, а в кімнатах зробіть скляні стіни, і нехай на них злітають кольорові феєрверки».
  • «Більше книг з картинками. Більше фільмів. А поживи для розуму все менше ».
  • «Слово« інтелектуальний »стало лайливим словом».
  • «ми всі повинні бути однаковими. Чи не вільними і рівними від народження, як сказано в конституції, а просто ми всі повинні стати однаковими. Нехай люди стануть схожі один на одного як дві краплі води; тоді всі будуть щасливі, тому що не буде велетнів, поруч з якими інші відчують свою нікчемність. Ось! А книга - це заряджена рушниця в будинку сусіда. Спалити її! Розрядити рушницю! Треба приборкати людський розум ».
  • «Геть все, що народжує тривогу. У піч! Похорон наганяють смуток - це язичницький обряд. Скасувати похорон. Не будемо оплакувати померлих. Забудемо їх. Паліть, паліть все підряд ».
- Хто ж винен в тому, що сталося?

«І все це відбулося без будь-якого втручання зверху, з боку уряду. Чи не з будь-яких розпоряджень це почалося, ні з наказів чи цензурних обмежень. Ні! Техніка, масовість споживання і натиск з боку цих самих груп - ось що, хвала Господу, призвело до нинішнього стану ».

Бредбері вважає, що загибель духовної культури запрограмована самими установками сучасної цивілізації. Духовна криза - це не тільки наслідок тоталітаризація суспільства, але і результат прогресу. Інформація почала чинити негативний вплив на психіку і здоров'я людей. Виникла необхідність створення методів захисту від такого впливу. Коли стало ясно, що інформаційну сферу треба скорочувати, виникло питання: яку її частину? Засоби зв'язку? Без них не обійтися. Телебачення, рекламу? Вони вже давно стали невід'ємною частиною життя людей. Тоді рішення народжується само собою - треба позбутися книг! Прискорюються темпи життя. Колись зупинитися і подумати про те, що відбувається, знання не є основними, фундаментальними, а поверхневими. Таким чином, технічний прогрес - один з тих механізмів, який волею чи неволею веде людство до бездуховності.

- Наскільки ж виправдалися прогнози Р. Бредбері?

-А чому ж погано те, що зараз у людей менше проблем, що суспільство живе в достатку, прагне до розваг? Що поганого в тому, що ми йдемо в нічний клуб або кіно, замість того, щоб почитати книгу або поговорити з друзями? Що поганого в тому, що кожен свій вечір ми проводимо біля телевізора?

ІІІ. Виступ учня з аналізом програми телепередач на поточний тиждень.

Висновок: більшість передач і фільмів носить розважальний характер.

Пророцтва Р. Бредбері багато в чому збулися. Ми поки що не палимо книги, але ми позбавляємося від них, здаючи їх в макулатуру і знищуючи бібліотеки. Ми розтягнули великі твори на цитати і благополучно читаємо «Війну і мир» в короткому переказі. Питання тільки в тому, що буде далі?

IV. Рефлексія

Всі ви сьогодні говорили правильні слова про добро і зло, про роль книги. А яку книгу ви прочитали самостійно, не в рамках шкільної програми? І коли це було? (Відповіді учнів)

Давайте звернемося до слів Рея Бредбері: «Не вимагайте гарантій. Не чекайте порятунку від чогось одного - від людини, або машини, або бібліотеки. Самі створюйте те, що може врятувати світ, - і якщо потонете по дорозі, то хоч будете знати, що пливли до берега.»

V. Підсумок уроку

Книга Бредбері – це  хроніка «процесу» змін. Не  все ще втрачено, переконаний автор. Важко викорінити людське єство, люди і тепер продовжують чогось шукати, до чогось прагнути.Одні, слабкі, гинуть, а інші вступають на новий шлях – болісних  пошуків сенсу буття.

Книга Рея Бредбері говорить нам: майбутнє народжується сьогодні. Тому те, яким воно буде, залежить від вас. Хочеться думати, що майбутнє дітей, які з такою впевненістю говорять про те, що книга не зникне і люди не перестануть читати, буде гідним.

Домашнє завдання. Яку книгу ви б вивчили напам'ять, щоб передати нащадкам? Яку книгу для збереження пам'яті людства ви б запам'ятали? Роздуми з цього приводу і стануть вашим домашнім завданням. Доведіть свою точку зору. (Пам'ятаєте, що «Біблію» вже зберіг Гай Монтег)


1 комментарий:

  1. Нелю Миколаївно, добрий день. Щиро дякую за таку прекрасну розробку уроку. Дуже цікаво!

    ОтветитьУдалить